Малко известни факти за Мекотели.

Малко известни факти за Мекотели.

Малко известни факти за Мекотели.

Blog Article



всичко Стъклени мекотели - Жители на подводното царство. Това са най -високо организираните в еволюционния план животни като меки -кодирани.

Черупката на мекотелите произлиза от слизестата обвивка на тялото, която постепенно загрубява и се превръща в кутикула. Кутикулата е водонепропусклива, през нея не преминават и газове. Ето защо с нейната поява газообменът през повърхността на тялото става невъзможен.

Циркулаторниот систем е од отворен тип и е составен од срце со преткомора и комора, крвни садови и лакуни.

Минерализираната раковина на мекотели се съхранява добре във фосилни пластове. Поради тази причина мекотелите често са използвани като ръководна вкаменелост, която улеснява датирането на изкопаемите пластове.

Най-големият мекотел в света е главоного, колосалният калмар (

Кръвта на обикновено е безцветна и съдържа клетъчни елементи, наречени амебоцити. В кръвта на някои охлюви и при главоногите съдържа хемоглобиноподобното вещество хемоцианин, което съдържа мед, вместо желязо.

Хитоните , познати и како полиплакофорани, се рамни мекотели слични на голтки со варовнички плочи што ги покриваат горните површини на нивните тела; живеат во меѓуплимни води долж карпестите брегови низ целиот свет.

Сухоземните охлюви имат къща с черупки. Главоногите са свързани с охлювите мекотели и мидите, но се различават от тях по своята анатомия. При някои главоноги в тялото има така наречения скелет, състоящ се от варовик или хитин, която действа като вътрешен скелет

Мекотелите обично се размножуваат сексуално, иако некои (полжави и полжави) се хермафродити, тие сепак мора да се парат за да ги оплодат нивните јајца.

Жизненият цикъл при мекотелите показва също голямо разнообразие. Сухоземните мекотели и главоногите се развиват без да преминават през междинни форми.

Мекотелите са голяма и добре обособена в морфологично отношение група безгръбначни животни. По-важните и характерни белези, отличаващи типа от други, са:

Маллускът може бавно да се движи по дъното. За целта той има специално устройство - дебел мускулен орган - „крак“, който, ако е необходимо, е стърчан от мивката. Двойни мекотели принадлежат към типичните вторични животни, тъй като тяхната токсичност, често много силна, зависи от храната, която получават.

Има много отровни представители сред мекотели. Това са активно-произволни животни, като шишарки, главоноги и други, и пасивни, които включват някои мекотели на Гастор и много двучерупчести.

Кратки факти Мекотели Период: Камбриум – денес, Научна класификација ...

Report this page